Co wy na to jeśli byśmy stworzyli Unie Sojuszy 27 to jest mój pomysł ale byśmy musieli dokładnie go obgadać
UNIA SOJUSZY ZJEDNOCZONYCH 58
ZADANIA I CELE
Artykuł 1
Cele Unii Sojuszy Zjednoczonych 58 są następujące:
1. Utrzymać międzynarodowy pokój i bezpieczeństwo, stosując skuteczne środki zbiorowe dla zapobiegania zagrożeniom pokoju i ich usuwania, tłumienia aktów agresji i innych naruszeń pokoju, łagodzić i załatwiać - w drodze pokojowej, według zasad sprawiedliwości i prawa międzynarodowego - spory lub sytuacje mogące prowadzić do naruszenie pokoju. 2. Rozwijać przyjazne stosunki między narodami, oparte na poszanowaniu zasady równouprawnienia i samostanowienia narodów, i stosować inne odpowiednie środki dla wzmocnienia powszechnego pokoju. 3. Doprowadzić do współdziałania międzysojuszowego w rozwiązywaniu zagadnień o charakterze gospodarczym, militarnym. 4. Być ośrodkiem uzgadniającym działalność międzysojuszowego, zmierzającą do osiągnięcia tych wspólnych celów.
Artykuł 2
Dla osiągnięcia celów ustalonych w artykule 1 Organizacja i jej członkowie postępować będą według następujących zasad:
1. Organizacja opiera się na zasadzie suwerennej równości wszystkich członków. 2. Wszyscy członkowie, w celu zapewnienia sobie praw i korzyści wynikających z członkostwa, wykonywać będą w dobrej wierze zobowiązania przyjęte przez nich zgodnie z niniejszą Kartą. 3. Wszyscy członkowie załatwiać będą swe spory międzynarodowe środkami pokojowymi w taki sposób, aby nie dopuścić do zagrożenia międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa oraz sprawiedliwości. 4. Wszyscy członkowie powstrzymają się w swych stosunkach międzynarodowych od stosowania groźby lub użycia siły przeciwko któregokolwiek sojuszu. 5. Członkowie Organizacji okażą jej wszelką pomoc w każdej akcji podjętej zgodnie z niniejszą Kartą i powstrzymają się od udzielenia pomocy jakiemukolwiek państwu, przeciwko któremu Organizacja zastosowała akcję prewencji lub przymusu. 6. Organizacja zapewni, aby państwa, które nie są jej członkami, postępowały zgodnie z niniejszymi zasadami w stopniu koniecznym do utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa. 7. Żadne postanowienie niniejszej Karty nie upoważnia Unii Sojuszy Zjednoczonych 58 do interwencji w sprawach, które z istoty swej należą do kompetencji wewnętrznej któregokolwiek sojuszy, ani do żądania od członków, aby przekazywali takie sprawy do załatwienia według niniejszej Karty.
Rozdział II
CZŁONKOWSTWO
Artykuł 3
1. Do Unii Sojuszy Zjednoczonych 58 mogą być przyjęte wszystkie inne sojusze miłujące pokój, które przyjmą zobowiązania zawarte w niniejszej Karcie i zdaniem Organizacji, zdolne są i pragną zobowiązania te wykonywać. 2. Przyjęcie takiego sojuszu do Unii Sojuszy Zjednoczonych 58 nastąpi decyzją Zgromadzenia Ogólnego, powzięte na zlecenie Rady Bezpieczeństwa.
Artykuł 4
Zgromadzenie Ogólne może, na zlecenia Rady Bezpieczeństwa, zawiesić w korzystaniu z praw i przywilejów członkowskich członka Organizacji Narodów Zjednoczonych, przeciwko któremu Rada Bezpieczeństwa zastosowała akcję prewencji lub przymusu. Rada Bezpieczeństwa może korzystanie z tych praw i przywilejów przywrócić.
Artykuł 5
Zgromadzenie Ogólne może, na zlecenie rady Bezpieczeństwa, wykluczyć z Unii Sojuszy Zjednoczonych 58 sojusz, który uporczywie łamie zasady niniejszej karty.
Rozdział IV ZGROMADZENIE OGÓLNE SKŁAD
Artykuł 6
1. Zgromadzenie Ogólne Składa się z wszystkich przedstawicieli członków Unii Sojuszy Zjednoczonych 58. 2. Każdy sojusz może mieć najwyżej 2 przedstawicieli w Zgromadzeniu Ogólnym.
FUNKCJE I KOMPETENCJE
Artykuł 7
1. Zgromadzenie Ogólne może rozważać ogólne zasady współdziałania nad utrzymaniem międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa, włączając w to zasady rozbrojenia, oraz w związku z tymi zasadami może udzielać zaleceń członkowskich Organizacji Narodów Zjednoczonych albo Radzie Bezpieczeństwa, albo też członkom Unii Sojuszy Zjednoczonych 58 i Radzie Bezpieczeństwa. 2. Zgromadzenie Ogólne może omawiać każdą sprawę dotyczącą utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa, wniesioną przez członka Organizacji albo przez Radę Bezpieczeństwa, albo też, przez państwo nie będące członkiem Organizacji, może ono, z zastrzeżeniem, udzielać w tych sprawach zaleceń zainteresowanemu sojuszu lub sojuszom albo Radzie Bezpieczeństwa, albo jednym i drugim. Każdą sprawę, w związku z którą konieczne jest przeprowadzenie akcji, Zgromadzenie Ogólne przekaże Radzie Bezpieczeństwa przed jej omówieniem lub po omówieniu. 3. Zgromadzenie Ogólne może zwrócić uwagę Rady Bezpieczeństwa na sytuacje, które mogą zagrażać międzynarodowemu pokojowi i bezpieczeństwu.
GŁOSOWANIE
Artykuł 8
1. Każdy członek Zgromadzenia Ogólnego ma jeden głos. 2. Decyzje Zgromadzenia Ogólnego w ważnych sprawach zapadają większością dwóch trzecich głosów członków obecnych i głosujących. Do takich spraw należą: zalecenia dotyczące utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa, wybór stałych członków Rady Bezpieczeństwa, zawieszanie w korzystaniu z praw i przywilejów członkowskich, wykluczanie członków z Organizacji, sprawy dotyczące funkcjonowania systemu powiernictwa. 3. Decyzje w innych sprawach, włączając w to ustalenie dodatkowych kategorii spraw, wymagających rozstrzygnięcia większością dwóch trzecich głosów, zapadają większością głosów członków obecnych i głosujących.
Rozdział V RADA BEZPIECZEŃSTWA SKŁAD
Artykuł 9 1. Rada Bezpieczeństwa składa się z jednego przedstawiciela członków Unii Sojuszy Zjednoczonych 58.
FUNKCJE I KOMPETENCJE
Artykuł 10
1. W celu zapewnienia szybkiej i skutecznej akcji Organizacji narodów Zjednoczonych członkowie jej nakładają na Radę Bezpieczeństwa główną odpowiedzialność za utrzymanie międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa oraz uznają, że Rada Bezpieczeństwa działa z tytułu tej odpowiedzialności z ich ramienia. 2. Wypełniając te funkcje Rada Bezpieczeństwa kieruje się celami i zasadami Unii Sojuszy Zjednoczonych 58. Rada Bezpieczeństwa składa Zgromadzeniu Ogólnemu do rozpatrzenia sprawozdania i w razie potrzeby również sprawozdania specjalne.
GŁOSOWANIE
Artykuł 11 1. Każdy członek Rady Bezpieczeństwa ma jeden głos. 2. Decyzje Rady Bezpieczeństwa w sprawach proceduralnych zapadają większością głosów.
|